منوی اصلی
لوگوی دوستان
امکانات دیگر


درباره نویسنده

یکى از رمزهاى بزرگ حدیث کساء، معرفى جایگاه والاى ام ابیها حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)است. در بخشى از حـدیـث، زمـانى که جبرئیل امین از خداوند متعال مى‌پرسد این پنج نفرى که این همه فضائل دارند و آسمان‌ها و زمین و همه‌ى موجودات به برکت وجود آن بزرگواران خلق شده، چه کسانى هستند؟ خداوند پاسخ مى‌دهد: «هُمْ فاطِمَةُ وَاَبُوها وَبَعلُها وَبَنُوها»: «آنان: فاطمه، پدر، شوهر و فرزندانش هستند». این عبارت نشان دهنده‌ى جایگاه والا و شناخته شده‌ى حضرت زهرا (سلام الله علیها) در آسمان‌ها و در میان فرشتگان الهى است. یعنى با وجود مبارک پیامبر اکرم( صلی الله علیه و آله )، حضرت علــى(علیه السلام)، امـام حـسـن(علیه السلام) و امـام حــســیــن(علیه السلام)، وجـود مبـارک حضـرت زهـرا (سلام الله علیها) محور اصحاب کساء معرفى شده‌اند که آسمان‌ها و زمین و آن‌چه در آن‌هاست به طفیل وجود مبارک آن‌ها خلق شده است. این معنا در دیگر احادیث معصومان(علیهم السلام) نیز وجود دارد. در حدیثى قدسى، خداوند تبارک و تعالى، خطاب به پیامبر اکرم( صلی الله علیه و آله ) مى‌فرماید: «لولاک لما خلقت الاْءفلاک و لولا على لما خلقتک و لولا فاطمة لما خلقتکما»: «اگر براى تو نبود، افلاک را خلق نمى‌کردم و اگر براى على(علیه السلام) نبود، تو را خلق نمى‌کردم و اگر براى فاطمه (سلام الله علیها) نبود، شـما را خلق نمى‌کردم». این حدیث، نشان از نقش مـحورى حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در عالم هستى دارد.

مطالب پیشین
آرشیو مطالب

مقام معظم رهبری:

«بنده دلم مى‏خواهد این جوانان ما شما دانشجویان؛ چه دختر، چه پسر و حتّى دانش‏آموزان مدارس روى این ریزترین پدیده‏هاى سیاسى دنیا فکر کنید و تحلیل بدهید. گیرم که تحلیلى هم بدهید که خلاف واقع باشد؛ باشد! خدا لعنت کند آن دست‏هایى را که تلاش کرده‏اند و مى‏کنند که قشر جوان و دانشگاه ما را غیر سیاسى کنند. کشورى که جوانانش سیاسى نباشند، اصلًا توى باغ مسائل سیاسى نیستند، مسائل سیاسى دنیا را نمى‏فهمند، جریانهاى سیاسى دنیا را نمى‏فهمند و تحلیل درست ندارند. مگر چنین کشورى مى‏تواند بر دوش مردم، حکومت و حرکت و مبارزه و جهاد کند؟!(۱۲/۸/۷۲)»

پ.ن1:استناد به متن بالا برای این است که عده ای شعار همدلی وهمزبانی دولت و ملت را چماق  نکنند تا راه را بر هر نقدی ببندند.بدیهی ست که هر کدام از ما با هر عقیده وفکری یک خواسته مشترک داریم."موفقیت در مذاکرات."مذاکراتی که عده ای از مردم با آن موافق نبودند و مقام معظم رهبری هم نسبت به ان خوشبین نبود.اما وقتی بنابر مذاکره شد برای تیم مذاکره کننده جز آرزوی موفقیت نکردیم زیرا مذاکره برای دفاع از منافع ملی بوده است.

 

پ.ن2:  یادداشت حسین شریعتمداری

 پ.ن3: -برای من که حقوق و سیاست نمی دانم هم -مبرهن است که عدم شفافیت و قید وشرط های این بیانیه ،شبیه متن توافق نامه ی قبلی طرف مقابل را متعهد به اجرای توافق نامه نمی کند.همانگونه که تا کنون نتوانسته ایم اطمینان و اعتمادشان را جلب کنیم!!

پ.ن4:به هرحال  نباید با ذوق زدگی افراطی و ریختن به خیابانها برای یک وضعیت بلاتکلیف !دشمن را گستاخ کنیم و از مطالبات بحقمان دست بکشیم.به امید روزهای خوب..چشمک

 

بدنیست بخوانید: +پنج خط قرمزی که در توافق لوزان از آنها عبور شد

 

تحلیل توافق لوزان،محمدجواد ظریف   , انتخابات امریکا،مذاکرات ایران و1+5   , انرژی هسته ای،مهرداد بذر ژاش وتوافق لوزان،شریعتمدا   , توافق نامه هسته ای  

 مقام معظم رهبری مکرر تاکید دارند به استفاده از ظرفیت های داخلی .

به عنوان مثال در استانی مثل سیستان وبلوچستان خیلی ظرفیت واسه کار کردن هست. سیستان عروس باستان شناسی ایرانه.مردم تو باغچه خونشونم گاهی عتیقه پیدا می کنند و بلوچستان که از نظر معادن خیلی غنی هست وفعالیت چشمگیری برای بهره برداری ازش نبوده.روی کمربند فلزات معدنی جهان واقع شده،پانزده میلیون تن فقط مس داره.اونوقت باید سیمای استان داغون ومحروم باشه و بویژه مردم در مناطق مرزیش زندگی سختی داشته باشند.  یا جاذبه های گردشگری فراوانی که به خاطر شرایط نامناسب استان آنگونه که باید مورد توجه قرار نمی گیرد.استانی که مثل یه منطقه ی به حال خود رها شده خیلی راحت وبا کمترین دردسری! آثار تاریخیشو از مرز پاکستان خارج می کنند.بیکاری بیداد می کند وهر نوع جرم وجنایتی هم بخوان انجام میدن...

 

از اینکه سواد کافی برای مستند نوشتن مواردش ندارم و مجبورم اینقدر عامیانه بنویسم متاسفم.

بر خلاف زمانی که تو ذهنم فقط توقع داشتم مردم باید بینش سیاسی داشته باشند الان کاملا معتقدم توقع آرمانگرایی داشتن از فردی که تو نیازهای ضروری زندگیش مونده واقعا مسخره س.مسخره تر اینه که همین مردم چشمشون به تبلیغات رسانه ای و مذاکراتی باشد که به فرض پیشبرد مقاصد ایران بر زندگی حاشیه نشین ها تاثیرچشمگیری نخواهد داشت!منظور کشوری که به جز چند شهر مهمش بقیه نقاط حاشیه محسوب می شود!

فکر می کنیم اداره کشور یعنی رسیدگی به چند شهر مهم و البته رسیدگی به مناطق مهم چند شهر مهم!

مردمی که در حاشیه هستند را نمی بینیم.

چرا این همه تفاوت بین استانهای کشور باید باشد.این تفاوت ها از میل شخصی کدام  مسئول شروع میشه؟این شکاف ها را غیر از این است که دولتمردان ایجاد می کنند و قوانین ومقرراتی که...

مرتبط نوشت:

اصل چهل و هشتم (48) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

در بهره ‏برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استانها و توزیع فعالیتهای اقتصادی میان استانها و مناطق مختلف کشور، باید تبعیض در کار نباشد، به طوری که هر منطقه فراخور نیازها و استعداد رشد خود، سرمایه و امکانات لازم در دسترس داشته باشد.

مرتبط نوشت:2

«من حقیقتا نگران هستم.من نگران اسلام هستم.ما اسلام را چنگ محمدرضا درآوردیم و من خوف این را دارم که اسلام به چنگ ما مبتلا شده باشد.به طوریکه ماهم مثل او یا بدتر از او به سر اسلام بیاوریم.این نگرانی هست و زیاد است.آدم های جاهلی هستند که به خیال خودشان دارند خدمت می کنند برای اسلام خدمت می کنند لکن سرخود کارهایی می کنند که ضرر به حیثیت اسلام می خورد..

خدا میداندکه من در آن رژیم سابق هیچ وقت از هیچ چیز خسته نمی شدم،هر فشاری می آوردند بر من خسته نمی شدم."حالا دارم از خودمان خسته می شوم"آخر چرا باید این طور باشد؟آخر یک فکری بکنید.اگر دیر بجنبید اسلام را در خطر تضییع و رفتن آبرویش قرار داده اید..»

صحیفه امام-ج یازده-ص213

محرومیت سیستان وبلوچستان   , کارانه پزشکان   , درحاشیه،صحیفه   , قانون اساسی  

معلّم‌ گفت‌:«ـ تو حرف‌ گوش‌ نمی‌کنی‌!

هَمه‌ش‌ سرِ جات‌ وول‌ می‌خوری‌ُ با چیزای‌ دورُ وَرِت‌ وَر می‌ری‌!
برو گوشه‌ی‌ کلاس‌،رو به‌ دیوار وایستا وُ تا نگفتم‌ روت‌ُ بَرنگردون‌!»

این‌جوری‌ شُد که‌ من‌ اومدم‌ این‌جا وایستادم‌ تا شب‌ شُد!
همه‌ رفتن‌ خونه‌!
فکر کنم‌ معلّم‌ یادش‌ رفت‌ من‌ اون‌جا وایستادم‌!

فردا یک‌ْشنبه‌ بودُ مدرسه‌ها بسته‌ بودن‌!
از دوشنبه‌ تعطیلی‌ِ تابستون‌ شروع‌ می‌شُدُمن‌ بازم‌ وایستادم‌!


تموم‌ِ ماهای‌ گرم‌ِ تابستون‌ُ این‌جا وایستادم‌!
از بدشانسی‌ زَدُ این‌ مدرسه‌ رُ تعطیل‌ کردن‌!
تموم‌ِ درُ پنجره‌ها رُ تخته‌ کردن‌ُاسباب‌کشی‌ کردن‌ یه‌ جای‌ دیگه‌ی‌ شهر!
این‌جوری‌ شُدُ من‌ چهل‌ سال‌ِ تموم‌ِ که‌ تو تاریکی‌ُ بین‌ِ گردُ خاک‌،این‌جا وایستادم‌ُ هنوز منتظرم‌ معلّم‌ بگه‌:«ـ روت‌ُ برگردون‌!»
شاید معلّم‌ منظوری‌ نداشته‌،ولی‌ من‌ آدم‌ِ حرف‌ گوش‌کنی‌اَم‌!

+شل سیلور استاین
ترجمه یغما گلرویی

 

پ.ن:خدایا الان منظورغیر مستقیم باخودت بود:)

یغما گلرویی   , داستان